Mindre galleravstånd

Här hittar du fågelburar och smådjursburar där galleravståndet är max 17 mm.

Vi satsar på lite större fågelburar på hjul som även kan göras om till smådjursbur om man kan ordna egen inredning som hyllor och stegar.
Det finns också en träbur med nät som kan användas både utomhus och inomhus.
  

Våra fågelburar med mindre galleravstånd passar mindre fåglar som finkar och undulater, även parakiter och dvärgpapegojor. Olika fågelarter behöver olika max-avstånd så ta reda på vilket galleravstånd som passar dina fåglar.
  

Vår stora fågelvoljär på hjul är unik i sitt slag. En voljär tillåter fåglarna att flyga fritt i buren vilket är en otrolig hälsofördel för fåglarna.
  

Bottengallret behöver sitta på plats då man ska dra ut bottenlådan för att städa. Gallret förhindrar att fåglarna lämnar buren när botten blir öppen.
  

Det följer med en eller två sittpinnar med varje fågelbur men de bästa sittpinnarna gör man själv av naturliga grenar och kvistar. Sådana grenar är bättre för fågelns fötter och många fåglar älskar att sysselsätta sig med att skala pinnarna och knipsa bort löv. Det är också så mycket roligare när pinnarna lutar lite hit och dit så det blir klättring och träning samtidigt.


Mindre fåglar och smådjur behöver ett mindre galleravstånd för att inte olyckor ska hända där huvudet kilas fast mellan gallerpinnarna. 

Fågelburar med mindre galleravstånd

Aktiva filter